Technologie

Pivovar začal vařit v roce 2013 jako létající a v našem historickém objektu ve Frýdlantu se poprvé uvařilo pivko v dubnu 2014 a již v tom roce jsme uvařili 550hl piva.

Původní technologie se skládá z dvounádobové 10hl varny (jedna ohřívaná pomocí páry a scezovací káď) se samostatnou vířivou kádí. Na hlavní kvašení jsou používány dva CKT tanky o nominální velikosti 20hl. K nim se na dokvášení používají 4 ležácké tanky o nominální velikosti 20hl.

Již v roce 2014 nám dochází, že další sezónu nezvládneme na této technologii a tak objednáme nové tanky, které nám sice dorazí před sezónou, ale jejich spuštění nám papírová válka umožní až v září 2015. Jejich zapojením jsme zdvojnásobili hlavní kvašení (přidáno jedno 40hl CKT) a ještě více navýšili ležácký sklep o tři 40hl tanky. Celkový výstav 2015 je 2.000 hl.

Ještě než jsme začali rozšíření používat, bylo nám jasné, že na další sezónu nám nebude stačit kapacita a to nejen co se týče kvašení a dokvášení, ale již nám bude chybět i prostor na varní technologii. Malá varna uvařila za rok 2016 celkem 359 várek (v hlavní sezóně jsme dělali až 38 várek měsíčně).

Tak jsme započali rekonstrukci další části areálu a v bývalých ležáckých sklepech a lednici pivovaru vybudujeme pivovar druhý a větší. Vzhledem k zasazení do historické budovy se nám ho povedlo plně spustit až na konci roku, ale i tak jsme celkově za rok 2016 vyprodukovali 4.000 hl. A tak máme druhý pivovar s 30+hl pětinádobovou varnou, ohřívanou párou. Mámě 800 hl prostoru na hlavní kvašení a 2.300 hl v ležáckém sklepě a tak vám konečně můžeme zaručit, že i v hlavní sezóně bude ležák a navíc bude i krásně odleželí jak má být.

Oba pivovary nyní běží zároveň a na velkém se primárně produkují ležáky a některá svrchně kvašená piva. Mezi tím se nám na malé varně dál vyrábíme většinu speciálů, navíc se nám tak otevřel prostor k více experimentům a dalším dosud nevařeným druhům. Také jsme malou varnu otevřeli létajícím pivovarům, protože jejich nadšení je potřeba podpořit.

Veškerá technologie je nekompromisně směřována k vysoké kvalitě a stabilitě produkce. Kvasná a ležácká technologie je stavěná na 2, 3, nebo 4 várky, tak abychom mohli případně kompenzovat výkyvy ve sladu. Celé hlavní kvašení i dokvášení je vedeno v nerezové, uzavření technologii. Každá nádoba má vlastní čidlo teploty (některé i víc) a individuální duplexní chlazení, tak aby každé pivo dostalo přesně to, co potřebuje. CKT tanky nepoužíváme přetlakově, máme je osazeny horním vybíracím otvorem, abychom mohli na konci hlavního kvašení sbírat deku.

A nedílnou součástí je naše malá laboratoř, kde jsme schopni si udělat základní mikro bakteriální analýzu, ale například sledovat spektrometrem i některé důležité hodnoty (barvu, zákal, antokyanogeny, těkavé fenoly, jednotky hořkosti, stanovení jodového čísla, (TAN), vicinální diketony, atd).  Díky tomuto spojení moderní technologie a tradice, Vám můžeme dodat pivo vždy v nejlepší kondici a kvalitě.

Share This