Technologie

Pivovar začal vařit v roce 2013 jako létající. V našem historickém objektu ve Frýdlantu se poprvé uvařilo pivo v dubnu 2014 a již v tomto roce jsme uvařili 550hl piva.

Původní technologie se skládá z dvounádobové 10hl varny (jedna nádoba ohřívaná pomocí páry a druhá jakožto scezovací káď) se samostatnou vířivou kádí. Na hlavní kvašení jsou používány dva CKT tanky o nominální velikosti 20hl. K nim se na dokvášení používají 4 ležácké tanky o nominální velikosti 20hl.

Již v roce 2014 nám dochází, že další sezónu nezvládneme na této technologii a tak objednáváme nové tanky, které nám sice dorazí před sezónou, ale jejich spuštění nám papírová válka umožní až v září 2015. Jejich zapojením jsme zdvojnásobili kapacitu pro hlavní kvašení (přidáno jedno 40hl CKT) a tím také rozšířili ležácký sklep o tři 40hl tanky. Celkový výstav v roce 2015 byl 2.000 hl.

Ještě než jsme začali rozšíření používat, bylo nám jasné, že na další sezónu nám nebude stačit kapacita nejen co se týče kvašení a dokvášení, ale také nám bude chybět prostor na varní technologii. Malá varna uvařila za rok 2016 celkem 359 várek (v hlavní sezóně jsme dělali až 38 várek měsíčně).

Z důvodu nedostačující kapacity jsme započali rekonstrukci další části areálu a v bývalých ležáckých sklepech a lednici pivovaru vybudujeme druhý a větší pivovar. Vzhledem k zasazení do historické budovy se nám ho povedlo plně spustit až na konci roku, ale i tak jsme celkově za rok 2016 vyprodukovali 4.000 hl. Druhý a větší pivovar je 30+hl pětinádobovou varnou, ohřívanou párou. Mámě 800 hl prostoru na hlavní kvašení a 2.300 hl v ležáckém sklepě. Díky tomu Vám konečně můžeme zaručit, že i v hlavní sezóně bude ležáků dostatek a navíc bude i krásně odležený jak má být.

Oba pivovary nyní běží zároveň. Na velkém se primárně produkují ležáky a některá svrchně kvašená piva ze stálé nabídky, zatím co na malé varně nadále vyrábíme většinu speciálů. Spuštěním velkého pivovaru se nám tak otevřel prostor k experimentům s dalšími dosud nevařenými druhy. Také jsme malou varnu otevřeli létajícím pivovarům, protože jejich nadšení je potřeba podpořit.

Veškerá technologie je nekompromisně směřována k vysoké kvalitě a stabilitě produkce. Kvasná a ležácká technologie je stavěná na 2, 3, nebo 4 várky tak, abychom mohli případně kompenzovat výkyvy ve sladu. Celé hlavní kvašení i dokvášení je vedeno v nerezové, uzavřené technologii. Každá nádoba má vlastní čidlo teploty (některé i více čidel) a individuální duplexní chlazení, tak aby každé pivo dostalo přesně to, co potřebuje. CKT tanky nepoužíváme přetlakově, máme je osazeny horním vybíracím otvorem, abychom mohli na konci hlavního kvašení „sbírat deku“.

Nedílnou součástí je naše malá laboratoř, kde jsme schopni si udělat základní mikro bakteriální analýzu, nebo např. sledovat spektrometrem některé důležité hodnoty (barvu, zákal, antokyanogeny, těkavé fenoly, jednotky hořkosti, stanovení jodového čísla (TAN), vicinální diketony, atd).  Díky tomuto spojení moderní technologie a tradice Vám můžeme dodat pivo vždy v nejlepší kondici a kvalitě.

Share This